07 oktober 07.00, Sammanfattning kväll och natt, Västra Götalands län
Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.
22:50 trafikolycka, Borås
Larm inkommer till SOS gällande att två lastbilar kolliderat vid omkörning på riksväg 27 i Kråkered. Enligt initiala uppgifter ska en av lastbilschaufförerna kört in i den andra lastbilen och därefter kört vidare. Ingen person ska ha kommit till skada i samband med händelsen. Anmälan om smitning från trafikolycka upprättas.
23:17 rån, Göteborg
Två män kliver av på hållplats Rosmaringatan och uppger sig då ha blivit omringade av minst sex personer. Målsägande är i 30-årsåldern respektive i 25-årsåldern och ska ha blivit avtvingade jacka, väska samt hemnycklar. Anmälan upprättas gällande rån. I nuläget är en man misstänkt i ärendet.
Brott i nära relation, Marks kommun
Under natten får polisen uppgifter om att en kvinna ska ha blivit slagen flertalet gånger av sin ex-pojkvän. Hon har lyckats fly från mannen när polis larmas. Patrull åker ut och kan säkra mannen i närheten av bostaden. Mannen grips misstänkt för misshandel.