Sök Mina sidor
Uppdaterad

15 september 08.54, Farligt föremål, misstänkt, Malmö

Misstänkt farligt föremål, Hyllie.

Ett misstänkt farligt föremål har anträffats utomhus på Skrivaregatan. Platsen spärras av och inrymning påbörjas.

Berörda boende/verksamheter i området kommer att ringas upp av PKC, polisens kontaktcenter. 

Inrymningen berör samtliga adresser mellan Hyllie Boulevard och Garngatan på ena sidan och Hyllie Boulevard och Bläckgatan på andra sidan, samt Lingatan. 

Nationella bombskyddet är på väg till platsen. 

Uppdatering 09:39: Ett VMA, viktigt meddelande till allmänheten, kommer att skickas till till de som berörs av avspärrningarna. 

Uppdatering 09:51: Köpcentret Emporia påverkas inte av inrymningen. 

Uppdatering 10:37: NBS har nu säkrat föremålet. Det går i nuläget inte att säga ifall föremålet är skarpt eller ej.

Uppdatering 11:20: VMA är nu återkallat och avspärrningarna hävs. 

Uppdatering 11:25: Föremålet bedöms vara skarpt. Ingen närmare information om föremålet kommer att lämnas med hänsyn till utredningen. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.