18 september 07.54, Sammanfattning natt, Jönköpings län
Här kommer ett urval av nattens händelser i polisområdet.
Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 60-tal ärenden som rör Jönköpings län.
06:04 SOS-larm om trafikolycka på Lagastigen i Värnamo. Enligt larmet ska en cyklist och bilist ha kolliderat. Polis har varit på plats och en anmälan om trafikbrott - ej iakttagit väjningsplikt - kommer skrivas för att utreda olyckan närmare. Ingen person är delgiven någon misstanke och polisens presstjänst har inga uppgifter kring att någon behövt följa med ambulans till sjukhus.
06:46 SOS-larm om trafikolycka på Fläktgatan i Jönköping. Enligt larmet ska en personbil och en moped ha varit inblandad i en mindre kollision. Polis har varit på plats. Det finns ingen misstanke om brott och ingen behövde följa med ambulans till sjukhus. Mopedisten ska ha fått något skrapsår.
Utöver detta har polisen haft ärenden om fylleri, trafikbrott, viltolyckor samt diverse kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten som inte har lett till något allvarligt.
Inga grövre våldsbrott har kommit till polisens kännedom.