Sök Mina sidor
Uppdaterad

01 april 16.17, Trafikolycka, Vetlanda

Bil i diket efter krock

En trafikolycka har inträffat på riksväg 31 utanför Vetlanda. Ett fordon ligger i diket och föraren ska ha kunnat ta sig ur fordonet för egen maskin. Skadeläget är i övrigt oklart. 

Uppdatering: Det ska vara mycket långa köer på platsen. Var uppmärksam på att det kan röra sig personer kring och på vägbanan. 

16:32 - Trafiken i södergående riktning är helt avstängd. Det är långa köer på platsen. 

17:09 - Fordonet hamnade i diket efter att ha blivit påkört av ett annat. Föraren till den påkörande bilen får böter för att inte ha anpassat avståndet till framförvarande fordon. Ingen ska ha skadats allvarligt vid olyckan. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.