Sök Mina sidor

11 april 08.05, Sammanfattning natt, Östergötlands län

God morgon. Här följer ett urval av nattens polisverksamhet.

Polisens ledningscentral har hanterat ett 140-tal händelser i Östergötlands län mellan klockan 22 och 07.

23.55 larmas polisen om en misshandel i en bostad i en mindre ort i Linköpings kommun. En man i 40-årsåldern ska ha blivit misshandlad av två andra män, som är i 40- respektive 25-årsåldern. De två misstänkta männen anträffas i bostaden, och grips misstänkta för misshandel. Den utsatte mannen var vaken och talbar och har kontrollerats av sjukvård.

Vid 00-tiden larmas polisen om en misshandel i en bostad i Boxholm. I en lägenhet anträffas en man och en kvinna som har en relation till varandra. Mannen misstänks för misshandel och skadegörelse, genom att ha slagit kvinnan och tagit sönder föremål i lägenheten. Kvinnan har inte behövt sjukvård.

Vid 02-tiden omhändertas två omyndiga flickor i övre tonåren i centrala Norrköping. Flickorna är mycket berusade och överlämnas till sina respektive vårdnadshavare.

Vid 03-tiden ringer många till polisen om larmar om höga smällar i området Nordantill i Norrköping. Polis kan koppla smällarna till fyrverkerier som avfyrats i området. Ingen misstänks för brott. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.