Sök Mina sidor
Uppdaterad

17 april 07.17, Sammanfattning natt, Jämtlands län

Ett urval av nattens polisverksamhet i Jämtlands län.

02:09 Förargelseväckande beteende, Östersund
Polisen kontaktas gällande hög musik som spelas i Östersunds centrum. Polisen åker dit och påträffar en bil som det spelas hög musik från. Ordningsbot utfärdas till föraren. 

Övrigt: Tre viltolyckor utan personskador har rapporterats till polisen. De inträffade på länsväg 321 Kövra och i Vågarna, Hackås, i Bergs kommun samt på E14 Trångsviken i Krokoms kommun. 

Sammanfattning av polisens arbete i samband med Vårforum i Vemdalsskalet, torsdag:

Nära på 1600 personer deltog i afterskin i samband med Vårforum, torsdag. 82 personer avvisades från platsen och en person omhändertogs enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. 

En anmälan upprättades gällande misshandel och en gällande brott mot knivlagen.

Cirka 1500 personer besökte också nattklubben varifrån 184 avvisanden gjordes. Tre personer omhändertogs enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. En person fick en ordningsbot för förargelseväckande beteende genom offentlig urinering. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.