Sök Mina sidor

16 augusti 07.34, Sammanfattning natt, Jämtlands län

Jämtland, ett urval av polisens arbete under natten

Kl 00:00-07:00, tre personer har omhändertagits för fylleri och en person har fått medfölja för provtagning efter misstanke om narkotikabrott. Polisen har även kontrollerat ett antal personer och fordon som inte resulterat i någon brottsmisstanke.

I övrigt:

Kl 00:06, Bräcke

En trafikkontroll hålls i centrala Bräcke. I samband med det blåser en bilförare, en kvinna, positivt i polisens sållningsinstrument och misstanke om rattfylleri uppstår. Hon får medfölja för provtagning.

Anmälan upprättas och fordonsnycklar omhändertas tillfälligt för att förhindra fortsatt färd.

Kl 00:20, Östersund

Polis beordras till en restaurang i centrum med anledning av misshandel. En misstänkt ung man har stoppats.

De inblandade identifieras och anmälan upprättas.

Kl 05:46, Östersund

En bilist har kolliderat med ett rådjur på länsväg 592 i Orrviken. Inga personskador har rapporterats. Rådjuret har sprungit vidare efter olyckan, oklart om den är skadad.

En eftersöksjägare kallas ut för att spåra och kontrollera djuret.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.