21 augusti 07.00, Sammanfattning natt, Västra Götalands län
Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.
23:03, stöld – Skövde
När polis kontrollerar en man i 35-årsåldern i centrala Skövde visar sig den cykel han färdas på vara anmäld stulen. Patrull påträffar också narkotika på mannen. En anmälan om häleri samt narkotikabrott, innehav, är upprättad.
04:55, inbrottsstöld – Vänersborg
Larm inkommer om ett misstänkt inbrott i en husbil i Vänerparken. Enligt inringaren ska någon ha brutit sig in i ett lastutrymme på fordonet. När gärningsmannen konfronteras försvinner denne från platsen. Patrull söker av närområdet utan att hitta någon misstänkt. Anmälan om inbrottsstöld upprättad.
Natten, misshandel i relation – Göteborg
Polis larmas under natten till en adress på Hisingen i Göteborg, där en kvinna uppges ha blivit misshandlad av en man hon har en relation till. Enligt uppgift ska mannen bl a ha sparkat kvinnan och tagit strypgrepp på henne. Därefter ska han ha lämnat platsen. Patrull åker till adressen och kan efter informationsinhämtning upprätta anmälan om grov misshandel. Det finns inga uppgifter om att kvinnan behövt uppsöka vård.
Natten, misshandel i nära relation – Borås
Polis och ambulans larmas till en adress i Borås kommun efter uppgifter att en kvinna ska ha blivit misshandlad av en man hon har en relation till. Kvinnan uppges vara skadad och blöda från huvudet. Hon förs till sjukhus i ambulans, vaken och talbar. Efter informationsinhämtning grips en man i 50-årsåldern på adressen, initialt misstänkt för misshandel.