Sök Mina sidor

7 augusti 07.26, Sammanfattning natt, Östergötlands län

Sammanfattning av nattens händelser.

Polisen har hanterat ett 100-tal händelser i Östergötlands län mellan klockan 22 och 07. Inga grova våldsbrott eller allvarliga händelser har kommit till polisens kännedom. Sju viltolyckor (rådjur, vildsvin, hjort) har inträffat men inte med några personskador.

01:50 Brand - Åtvidaberg

En större trävilla i Tomtebo börjar av okänd anledning att brinna. Räddningstjänsten åker till platsen men byggnaden går inte att rädda. Arbetet koncentreras till att förhindra att branden sprider sig. Polis har varit på plats och i nuläget misstänks inget brott i samband med branden och ingen person har skadats.

05:12 Tillgrepp av fortskaffningsmedel etc - Norrköping

Polisen larmas om att en misstänkt stulen bil framförs på ett trafikfarligt sätt på E22 vid Kneippen. Patrull är snabbt på plats och bilen dumpas vid Ektorp och två personer tar till flykten till fots. Passageraren kan spåras och gripas en liten bit därifrån medan föraren ännu är på fri fot. Den gripne är en man i 20-årsåldern, han är nu misstänkt för tillgrepp av fortskaffningsmedel samt narkotikabrott. 

 

 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.