Sök Mina sidor

10 januari 13.17, Trafikkontroll, Jämtlands län

Resultat av polisens arbete i trafiken.

Under lördagen har polisen kontrollerat trafiken i länet. Här följer ett urval av resultatet från kontrollerna. 

08:05 Genvägen, Karlslund, Östersund: Tre ordningsbot utfärdades för hastighetsöverträdelser, högsta uppmätta hastighet var 58 kilometer i timmen på 40-sträckan.

08:29 Näsviken, Strömsund: 11 förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument och alla var nyktra.

09:22 Länsväg 340 Nordannälden, Krokom: Ordningsbot utfärdas till bilist som kört 93 kilometer i timmen på 80-sträckan.

09:43 Ängevägen, Änge, Krokom: 14 förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument och alla var nyktra. En ordningsbot utfärdades för belysningsfel och en för avsaknad av bilbälte. En flygande inspektion utfördes.

10:31 Länsväg 675 Kaxås, Krokom: En ordningsbot utfärdades för körförbud.

11:00 Länsväg 675 Kaxås, Krokom: 12 förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument och alla var nyktra.

11:55 Länsväg 671 Alsen, Krokom: Ordningsbot utfärdas till skoterförare som saknar hjälm och vars skoter är avställd. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.