Sök Mina sidor

5 juli 07.48, Sammanfattning natt, Värmlands län

Nedan följer ett urval av nattens operativa verksamhet i länet

Rattfylleri, Årjäng
22.38. En kvinna i 30-årsåldern blåser positivt i sållningsinstrumentet efter att en patrull stoppat hennes färd i Töcksfors. Anmälan rattfylleri.

Rattfylleri, Höljes
23.14. En man i 50-årsåldern misstänks för rattfylleri efter att ha framfört en fyrhjuling vid motorstadion påverkad av alkohol. Beslut om kroppsbesiktning och anmälan upprättas. 

Påkörning, Höljes
23.35. En bilist kör på ett flertal personer som befinner sig vid motorstadion i Höljes. Ingen person ska ha fått några allvarligare skador i samband med händelsen. Fordonet är taget i beslag då man uppger att det blivit något fel på bilen, händelsen ska ej ha varit uppsåtlig. (avsiktlig och medveten). Utredningsåtgärder pågår. Det är oklart vilken rubricering det kommer landa i för nuvarande.

Misshandel, Säffle
00.01. En kvinna i 50-årsåldern misstänks för misshandel och skadegörelse mot en man i 60-årsåldern. Kvinnan ska ha sparkat sönder saker i en bostad i Bro samt slagit till mannen. Patrull har varit på plats och hållit förhör.

Misshandel, Kristinehamn
00.38. Larm inkommer till polisen gällande att en man misshandlat en kvinna han har en relation med. Kvinnan avförs med ambulans för vård av de skador mannen orsakat. Kvinnan är vaken och talbar. Mannen, som är i 45-årsåldern har gripits och blev även anhållen under natten efter beslut från åklagare. Misstanken gäller misshandel. 

Olaga hot, Kil
00.52. En man i 35-årsåldern uppger att någon hotat honom till livet. Patrull har varit på plats och tagit upp anmälan. 

Framkallande av fara för annan, Eda
01.24. En manlig bilist i 55-årsåldern kontaktar patrullen med anledning av att hans fordon tappat ena däcket. Då man misstänker att någon skruvat av bultarna till däcket upprättas en anmälan om framkallande av fara för annan.

Våld mot tjänsteman, Arvika
01.50. En ordningsvakt blir nedslagen och attackerad av en man i 20-årsåldern på en restaurang i hamnen då denna ska bli avvisad från platsen. När mannen omhändertagits enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusad person, uttalar han även hotelser gentemot ordningsvakten. Anmälan om våld och hot mot tjänsteman.

Patrullerna har genomfört kontroller av personer och fordon utan anmärkning samt hanterat inkomna samtal som inte har mynnat ut i någon anmälan eller åtgärd. Fem personer har omhändertagits för fylleri – vilket innebär att de antingen fått hjälp hem eller fått följa med patrullerna för att sova i arresten.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.