Sök Mina sidor

7 juli 07.51, Sammanfattning natt, Södermanlands län

God morgon. Här följer ett urval av nattens polisverksamhet.

Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 50-tal ärenden i länet. Det som sticker ut är:

Vid 02.00-tiden larmas polis till centrala Nyköping på grund av att en man ska stå och kasta sten på ett fönster till en bostad. I bostaden bor en kvinna som han är bekant med. Mannen springer sedan från platsen. Polis kommer till platsen och träffar på mannen, som är i 40-årsåldern. På platsen finns även en man i 30-årsåldern som har vissa skador, han kontrolleras av sjukvården och ska vara vaken och talbar. Mannen i 40-årsåldern har gripits, misstänkt för skadegörelse och misshandel. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.