Sök Mina sidor

27 juni 07.03, Sammanfattning kväll och natt, Västra Götalands län

Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.

22:16 Göteborg, arbetsplatsolycka
Larm inkommer om en arbetsplatsolycka, Sörred, där en man av okänd anledning fått en skärskada på halsen. Vaken och talbar, i övrigt okänt skadeläge. Oklart om mannen var i behov av akutsjukvård. Polis har varit på plats och efter informationsinhämtning upprättat en anmälan om arbetsplatsolycka, vållande till kroppsskada. 

23:01 Göteborg, misshandel i relation
Polis griper en man i 40-årsåldern, misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han lever i relation med. Mannen ska bland annat ha sparkat kvinnan samt stryptag på henne. Inga uppgifter om behov av akutsjukvård. 

00:07 Vårgårda, misshandel
Två män i 20-årsåldern kontaktar polisen och uppger att de nyss blivit beskjutna med grön laser, med ögonsmärta och ljuskänslighet som följd. Polisen söker i närområdet och påträffar två killar i övre tonåren som stämmer in på lämnat signalement. Anmälan gällande misshandel samt brott mot strålskyddslagen upprättas, med tonåringarna som misstänkta. Oklart om målsägande var i behov av sjukhusvård. 

01:26 Göteborg, misshandel i relation
Allmänhet larmar polis om bråk i en lägenhet. Polis rycker ut till adressen, där en man och en kvinna påträffas. Efter initiala utredningsåtgärder grips mannen, misstänkt för misshandel. Inga uppgifter om behov av akutsjukvård. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.