Sök Mina sidor

12 maj 07.15, Sammanfattning natt, Örebro län

Det har varit en normal natt i länet. Nedan följer ett urval av händelser som vi har hanterat

Misshandel, Örebro kl. 23.16

En man i 50-årsåldern är misstänkt för att ha slagit en man i 20-årsåldern på en restaurang i City. Polisen har varit på plats och de skriver anmälan om misshandel. Anledningen till misshandeln är i nuläget oklar och utredningen får visa vad som har hänt. Det finns ingen information om att den utsatta mannen var i behov av akutsjukvård.

Trafikolycka vilt, Örebro kl. 23.41

En bilist, en man i 35-årsåldern, har kört på en älg i Karlslund. Bilisten behövde inte akutsjukvård och älgen försvann från platsen. En eftersöksjägare är kontaktad för att söka reda på älgen. Polisen misstänker inget brott i samband med olyckan.

Rattfylleri, Lekeberg kl. 00.28

En bilist, en man i 35-årsåldern, är misstänkt för rattfylleri under påverkan av narkotika efter att ha kört av vägen i Lekhyttan. Mannen blev inte skadad och fick åka med för provtagning. Resultatet på provet får visa om han har gjort sig skyldig till brott.

Utöver detta så har vi bland annat kontrollerat 15 personer eller fordon, genomfört tre trafikkontroller, hanterat sju viltolyckor utan personskada och hanterat ett ärende gällande psykisk ohälsa.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.