28 maj 18.08, Bedrägeri, Stockholms län
En person i norra länet har utsatts för ett bedrägeriförsök där en person kommit hem till bostaden och försökt lura till sig guld.
Tillvägagångsätten är många när det gäller att försöka lura människor på pengar och guld. Det kan vara att man får ett sms om att man ska ha hyrt en bil som man inte lämnat tillbaka eller till exempel någon som utger sig att ringa från banken säger att man blivit utsatt för ett bedrägeriförsök. Ofta vill personen som ringer att brottsoffren ska göra olika saker med hjälp av Bank-ID.
Många av dessa bedrägerier och bedrägeriförsök innebär sedan att en person kommer hem till brottsoffret och vill 'hjälpa till' att skydda guldet man har hemma - gärna ta med det för att det inte ska bli stulet eller så föreslår bedragarna att guldet ska vägas eller fotograferas. Detta är bedrägeri och det är viktigt att framförallt prata med sina äldre vänner och släktingar om detta.
I fallet i norra Stockholms län i kväll lyckades inte gärningsmannen ta det guld han hoppats på och polisen har sökt efter bedragaren under kvällen - hittills utan framgång. Polisen kommer dock jobba vidare för att hitta den misstänkte - det händer allt oftare att dessa bedragare grips i samband med bedrägerier och bedrägeriförsök.
En förundersökning gällande grovt bedrägeri är inledd.