Sök Mina sidor

21 mars 07.49, Sammanfattning natt, Jämtlands län

Ett urval av nattens polisverksamhet 00.00 – 07.00.

Här följer ett urval av nattens händelser:

02.45 Olaga hot, Östersund:
Polispatrull beordras till en restaurang i centrala Östersund med anledning av ett verbalt bråk. En man på platsen uppges ha uttryckt verbala hot mot en annan. En anmälan upprättas.

04.44 Inbrott, Östersund:
Polis beordras till en bostad på Frösön med anledning av ett misstänkt inbrott. Okända gärningspersoner har lämnat platsen. Ingen misstänkt påträffas i området. En anmälan gällande stöld genom inbrott upprättas.

06.25 Viltolycka, Härjedalen:
Polisen får in en anmälan om en olycka med en personbil och en ren på väg 504, söder om Lillhärdal. Inga personskador rapporteras.

Övrigt: 
Två personer har mellan 00.00 och 07.00 omhändertagits för fylleri.

Polisen har även utfört ett flertal kontroller av personer och fordon som inte resulterat i någon brottsmisstanke.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.