Sök Mina sidor
Uppdaterad

28 mars 07.29, Sammanfattning natt, Jönköpings län

Här följer en sammanfattning av nattens händelser.

Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 90-tal ärenden som rör Jönköpings län. 

23:51 – Misshandel – Tranås
Polispatrull initierar eget ärende efter misstänkt misshandel vid en krog i Tranås. Den misstänkte, en man i 35-årsåldern, avvisas från platsen. Den drabbade, som är en man i 20-årsåldern, ska ej skadats allvarligt. Händelsen rubriceras som misshandel av normalgraden. 

05:44 – Bråk/Misshandel – Eksjö
Polisen kontaktas om ett pågående slagsmål utomhus i centrala Eksjö. Det skriks på plats och troligtvis är det både män och kvinnor inblandade. När polispatrull väl är på plats får man träff på samtliga som ska ha haft någon del i händelsen. En person får vård av ambulans på plats, men det finns ej några rapporter om allvarliga skador till följd av bråket. 

Uppdatering, Eksjö: En man i 30-årsåldern som varit inblandad har under morgonen gripits för två fall av misshandel samt ett fall av olaga hot. 

Utöver detta har polisen bland annat gjort ett stort antal rutinmässiga kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.