Sök Mina sidor
Uppdaterad

03 mars 14.28, Misshandel, Göteborg

Man till sjukhus med stickskador.

Polis larmas till Angereds centrum efter uppgift om att en man ska vara huggen i ryggen med någon form av vasst föremål. Väl på plats kan patrull snabbt lokalisera de inblandade och säkra en misstänkt gärningsperson. Bägge är män i 30-årsåldern. Målsägande körs till sjukhus med ambulans. Han ska ha varit vaken och talbar vid tillfället. Den misstänkte mannen grips. Det är i nuläget oklart vad som föranlett händelsen. Polis är kvar på plats för höra vittnen och genomföra andra utredningsåtgärder. 

Uppdatering 15:43
Ytterligare en person är gripen, misstänkt i ärendet. Det är en kvinna i 50-årsåldern som även hon befann sig på plats när patrull anlände. Exakt vem som gjort vad är oklart i nuläget. Platsen spärras i väntan på teknisk undersökning. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.