31 mars 15.20, Mordbrand, Eda
En fullt utvecklad brand rasar i en ladugård just nu
SOS Alarm meddelar att det rör sig om brand i en byggnad, där det eventuellt befinner sig hästar kvar.
Räddningstjänsten är på plats och försöker stoppa spridningen mot intilliggande byggnader.
Polis är på väg och kommer biträda räddningstjänsten i deras arbete samt säkerställa så att ingen person kommer till skada.
I nuläget finns inga rapporter om eventuella personskador.
Uppdatering 15.33: Branden har spridit sig i terrängen och till en traktor.
Uppdatering 15.38: Ladugården är helt övertänd.
Uppdatering 16.03: Byggnaden har brunnit ned. Branden är under kontroll. Det ska inte ha befunnit sig några djur i byggnaden enligt nya uppgifter. Polisen kommer spärra av området så att räddningsresurserna får arbeta i lugn och ro.
Uppdatering 16.57: En förundersökning gällande mordbrand har inletts enligt rutin för att kunna utreda och fastställa hur branden har startat. En teknisk undersökning kommer genomföras när så är möjligt. Allmänheten uppmanas att respektera avspärrningarna på platsen.