06 mars 17.21, Försvunnen person, Eskilstuna
Polis har inlett sökinsats efter försvunnen person.
Under den sena eftermiddagen kontaktas polis av anhöriga till en man i 80-årsåldern som ska ha varit saknad sedan lunchtid på fredagen. Mannen ska ha försvunnit från en adress på landsbygden strax söder om Eskilstuna stad.
Polisen jobbar med flera enheter i ärendet runtom i grönområdet kring Bälgviken där man nu söker efter mannen. En sökinsats enligt lagen om skydd mot olyckor. Man använder bland annat både helikopter och hundpatruller i samt över terräng för att återfinna den saknade mannen. Man jobbar även kontinuerligt med informationsinhämtning om rådande omständigheter kring försvinnandet för att lättare kunna anpassa sina sökmetoder.
SIGNALEMENT:
- Grått hår
- Runt 175 centimeter lång
- Eventuellt klädd för jakt (Utebyxor, varseljacka)
- Kängor eller stövlar
- Ryggsäck
Ring 112 om du du sett någon som kan stämma in på ovan beskrivning eller om du sett något avvikande i området kring Bälgviken, söder om Eskilstuna.