Sök Mina sidor

08 mars 08.06, Misshandel, grov, Sundsvall

Två skadade efter grov misshandel på buss.

Klockan 22:51 på lördagskvällen kontaktades polisen gällande ett grovt brott som ska ha skett på en buss i Sundsvalls centrum. En okänd gärningsperson ska ha åsamkat skada på två personer, en kvinna och en man. De båda får uppsöka sjukvård. Ärendet rubriceras som två fall av grov misshandel, det finns uppgifter om att ett tillhygge ska ha använts.

Det finns i nuläget ingen misstänkt gärningsperson i ärendet. Utredningsarbete pågår. Bussen är avspärrad för brottsplatsundersökning och fortsatta förhör hålls.

Polisen söker också allmänhetens iakttagelser, har du sett något som kan ha med ärendet att göra. Kontakta polisen via telefonnummer 114 14 eller via polisens webbplats, se länk nedan.

Kontakta polisen
Har du information som kan kopplas till det inträffade?
Kontakta oss

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.