Sök Mina sidor

31 oktober 07.00, Sammanfattning natt, Västra Götalands län

Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.

23:46, Försök till dråp – Göteborg
Polis larmas till Fiskhamnen i Majorna där allmänhet hört rop efter hjälp. När patrull anländer kan de efter en stunds sökande lokalisera en man ute i vattnet och lyckas få upp honom på land med hjälp av livboj och båt, i samarbete med kustbevakningen och räddningstjänsten. Skadeläget för mannen är allvarligt och han vårdas nu på sjukhus. Då vi ännu inte vet vad som föranlett att mannen, som är i 35-årsåldern, hamnat i vattnet, upprättas en anmälan om försök till dråp.

 

Det har över lag varit en stökig natt i hela regionen. Bland annat många ungdomsfester som spårat ur på grund av hög berusningsgrad. Flertalet anmälningar om misshandel både på hemmafester och i krogmiljön.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.