Sök Mina sidor
Uppdaterad

27 september 00.00, Våld/hot mot tjänsteman, Malmö

Flera personer gripna efter larm om slagsmål vid klubblokal

Ordningsvakt larmar polis till en klubblokal på Norra Grängesbergsgatan med anledning av pågående slagsmål.

Enligt initiala uppgifter har flera personer blivit utåtagerande mot ordningsvakterna i samband ett ingripande. Ett flertal polispatruller beordras till platsen. 

Det befinner sig ett stort antal personer på platsen när polis anländer. Två män bedöms vara i behov av vård, ambulans tillkallas och männen förs till sjukhus. Ett flertal personer är utåtagerande och stör polisen och ambulansens arbete på platsen. 

Sju personer är gripna.

Två män misstänks för våldsamt upplopp.

Två män och en kvinna för våld mot tjänsteman

Två män och en kvinna misstänks för blåljussabotage. 

Männen som fördes till sjukhus är två av dom gripna. 

Anmälan om blåljussabotage, våldsamt upplopp och våld mot tjänsteman upprättas. Polisen är klara på platsen sedan cirka 03:00. 

Rättelse: Totalt åtta personer är gripna. 

 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.