Sök Mina sidor
Uppdaterad

30 september 09.28, Farligt föremål, misstänkt, Hudiksvall

Insats vid tingsrätten.

Polis får in information om att en försändelse kommit till tingsrätten och att personalen blir osäkra på vad försändelsen innehåller. Polis arbetar på platsen tillsammans med räddningstjänst.

Ingen person är skadad men polis väljer att ta det säkra före det osäkra och spärrar vid lunchtid av fastigheten och tömmer den på människor. Ett par personer som befunnit sig i anslutning till försändelsen kommer för säkerhets skull att saneras av räddningstjänsten.

Det är av vikt att allmänheten respekterar avspärrningarna på platsen och hörsammar eventuella instruktioner av polis på plats.

Uppdatering 15:55
Nationella bombskyddet (NBS) är kontaktade och har anlänt till platsen för att göra en bedömning av försändelsen. De åtgärder som vidtas på platsen är försiktighetsåtgärder för att situationen ska kunna hanteras på ett säkert sätt.

Uppdatering 17:50
NBS är färdiga med sitt arbete på platsen och det föremål som undersökts bedöms vara ofarligt. Avspärrningarna hävs och den polisiära insatsen avslutas.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.