Sök Mina sidor
Uppdaterad

8 september 23.08, Rån, Ronneby

Personrån

Två målsägare har under knivhot blivit avtvingade ciggaretter, en av målsägarna har dessutom blivit slagen av gärningsmannen. Detta skedde på Gamla Karlshamnsvägen i Ronneby. Polis snabbt på plats och kunde gripa gärningsmannen, en man som är född 1987. Vid gripandet så gjorde gärningsmannen motstånd mot polisen.

Anmälan om grovt rån, grovt brott mot knivlagen samt väldsamt motstånd.

Uppdatering 07:03: Gärningsmannen har varit inne i en butik och tilltvingat sig ciggaretter under knivhot. Han har lämnat butiken springades. Mannen blev anhållen 05.28

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.