Sök Mina sidor

Samverkansöverenskommelse - lokalpolisområde Falun, Falu kommun och Kopparstaden

Samverkansöverenskommelsen mellan lokalpolisområde Falun, Falu kommun och Kopparstaden är löpande och gäller från och med 2025-06-05. Samverkan ska stärkas och utvecklas inom områdena barn och unga, otrygghet i stadskärnan och organiserad brottslighet.

Lokalpolisområde Falun, Falu kommun och Kopparstaden har tecknat en samverkansöverenskommelse som gäller från 2025-06-05. Överenskommelsen syftar till att tillsammans främja det brottsförebyggande och trygghetsskapande arbetet.

Falun har en förhållandevis låg brottslighet och upplevs av de flesta som en trygg kommun att leva i och att besöka. Polisområde Dalarna, Falu kommun och Kopparstaden har sedan många år tillbaka ett gott samarbete. Det goda samarbetet ska fortsätta att utvecklas genom fortsatta insatser inom olika områden för att minska brottsligheten och öka tryggheten. Arbetet ska följas upp årligen och utvecklas i Faluns brottsförebyggande råd (BRÅ-Falun) med utgångspunkt i den gemensamma lokala lägesbilden.

- Det känns bra att vi nu har en ny samverkansöverenskommelse på plats att jobba utifrån. Det viktigaste är ändå att vi fortsätter vårt goda samarbete i vardagen, för det är därigenom vi får de verkliga effekterna, säger Zandra Runo, lokalpolisområdeschef i Falun.

Prioriterade områden i samverkan under 2025 och 2026

Samverkan ska stärkas och utvecklas inom de tre fokusområden som valts ut i den brottsförebyggande lägesbilden samt insatserna i den beslutade åtgärdsplanen inom fokusområdena:

  • Barn och unga - geografiska områden
  • Otrygghet i stadskärnan - stölder, droger och andra otrygghetsskapande aktiviteter
  • Organiserad brottslighet - kriminell ekonomi, otillbörlig påverkan och brott mot välfärden.

Samverkan ska också stärkas och utvecklas för att förebygga och motverka mäns våld mot kvinnor och våld i nära relation, inklusive hedersrelaterat våld och förtryck. Falu kommun har beslutat om en handlingsplan och tillsatt en samordnande funktion för det arbetet.

- Jag är också glad över att vi har en samsyn i att vi gemensamt vill satsa på att bygga upp en fungerande avhopparverksamhet i Falu kommun, säger Zandra Runo.

Polisens arbete i Falun – samverkansöverenskommelse