Sök Mina sidor

Pressinbjudan: Minska risken att utsättas för stölder

Torsdagen den 23 april bjuder Polisen och försäkringsbolaget LF Dalarnas in till pressträff angående ett samarbete som ska hjälpa privatpersoner och företag att minska risken för att utsättas för stölder.

Samarbetet är en del av polisens projekt ”Ladulås” som syftar till att med snabb och riktad kommunikation förebygga stöld av fordon och annan egendom.

Att informera om pågående brottslighet med syfte att varna allmänheten gör polisen varje dag. Det som är unikt är att man nu har startat ett samarbete med ett försäkringsbolag i syfte att direkt nå de personer som äger fordon och egendom som just nu stjäls i närliggande områden.

Polisen i region Bergslagen och LF Dalarnas bjuder därför in media till en pressträff där de berättar mer om samarbetet.

Tid: Torsdag den 23 april klockan 10.00–11.00

Plats: Polishuset i Falun

Föranmälan krävs: Media behöver anmäla sig innan för att kunna delta. Ange namn på de personer som ska delta innan onsdag 23 april klockan 16:00. Identifiering kommer att ske på plats vilket innebär att man behöver ha med sig aktuellt ID-kort, körkort eller annan identifikationshandling.

Anmälan sker till media.bergslagen@polisen.se