Stölder av katalysatorer i region Bergslagen
Under den senaste tiden har ett tiotal bilägare i Bergslagen blivit utsatta för stölder där gärningspersonen tillgripit bilens katalysator.
Framför allt är det Örebro län och Värmland som drabbats av denna brottsvåg där gärningspersonerna ger sig på parkerade fordon och kapar av avgassystemet och plockar med sig katalysatorerna.
Polisen vill därför uppmärksamma till höjd uppmärksamhet kopplat till var och hur man parkerar sina fordon. Bästa sättet att skydda sig är självklart att parkera bilen i låst garage eller på annat sätt parkera på en upplyst plats med god insyn vilket försvårar tillgrepp.
Om man skulle bli utsatt för denna form av stölder är det viktigt att man snarast tar kontakt med polisen och gör en anmälan. Helst innan man flyttar fordonet för att ge oss möjlighet att kunna göra en brottsplatsundersökning och eftersöka spår.
Har du sett något misstänkt? Tipsa polisen på 114 14. Är brottet pågående, ring alltid 112.