Sök Mina sidor

Polisen har anträffat en större mängd gods i en källare

En större mängd gods har hittats i en källare på Brynäs och beslagtagits av polisen.

Godset som har beslagtagits består av eldrivna handverktyg som borrmaskin, mutterdragare, sticksåg, skruvdragare, tigersåg, slagborrmaskin, multiverktyg, slipmaskin, cirkelsåg, laddare Milwaukee, batteriladdare Makita, batteriladdare Hitachi, batteri och batteriladdare Bosh, batteri Hikoki, elmätare, hörselkåpor. Ett ekolod Humminbird, aluminiumfälgare, cykelram en mountinbike svart utan ramnummer. Flera styren till cyklar.

Det gods som vi finner tillverkningsnummer eller någon typ av märkning på försöker vi spåra till den rätta ägaren.

Tyvärr så är mycket av godset inte märkt eller angivet ett tillverkningsnummer på då det anmäls som tillgripet i anmälan till polisen. Detta får till följd att polisen inte kan spåra den rätta ägaren och därför måste man komma ut med en kungörelse senare på godset. 

Efter kungörelsen gäller följande, att om vi inte hittar någon ägare till godset kommer det att säljas eller förstöras.

Det bästa som finns är när polisens godsspanare kan finna den rätta ägaren till det gods som anträffas som misstänkt stöldgods.

Men för att lyckas återlämna gods till rätta ägaren, måste man vara noga med att anmäla märkning eller tillverkningsnummer vid anmälningstillfället så att spårning av godset kan ske.

Är det någon som saknar något av ovan angivna gods så skicka in en förfrågan på ert saknade gods till beslag.gavleborg@polisen.se.