Sök Mina sidor

193 gripna sedan starten av Europol-operationen Grimm

I april i år inleddes den svenskledda polisoperationen som angriper den digitala koordineringen och planeringen av våld, också kallad Violence-as-a-Service. Sedan dess har 193 individer gripits på flera platser i världen.

Violence-as-a-service är ett brottsfenomen som spänner över landsgränser och innebär att kriminella nätverk nyttjar sociala medieplattformar och krypterade meddelandetjänster för att rekrytera våldsutförare och planera våldsbrott. Svensk polis har jobbat aktivt mot detta sedan våren 2024. Sedan april i år leder Sverige Europol-insatsen tillsammans med kollegor från Belgien, Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Norge, Island, Nederländerna, Spanien och Storbritannien. I det polisiära samarbetet ingår vi i gemensamma utredningar och delar underrättelser. Detta är nödvändigt då många kriminella driver våld i flera länder samtidigt.

Deltagande länder har på sex månader gripit 193 individer som på olika sätt länkas till Violence-as-a-service:

  • 63 utförare
  • 40 möjliggörare
  • 84 rekryterare
  • 6 anstiftare

Sverige har, i många fall genom samarbete med andra länder, gripit 96 av dessa individer, varav 4 är ”high value targets”, det vill säga individer som har haft stor påverkan på våldet. Majoriteten av de som gripits har varit rekryterare och svensk polis jobbar aktivt för att gripa och lagföra individer högst upp i den kriminella hierarkin.  

I just den här polisoperationen ligger fokus på att tackla våld genom Violence as a Service och i Sverige har vi bland annat sett att Foxtrot och Dalennätverket genom Violence as a Service systematiskt utnyttjat barn och unga, däribland unga med funktionsnedsättningar. Men den digitala kriminella infrastrukturen nyttjas av många kriminella aktörer och spänner över flera brottskategorier – allt från kriminell ekonomi till stöldbrott.

Siffrorna för svensk räkning inkluderar gripanden i Sverige och utomlands av våldsdrivande individer. Statistiken redovisar de gripanden som koordinerats av svensk polis nationellt och inkluderar inte de många gripanden av bland annat utförare och rekryterare som hanterats regionalt och lokalt.

Utredning och lagföring är inte hela lösningen

Genom att gripa och lagföra dessa individer påverkar vi våldet såväl hemma i Sverige som i andra länder där de driver våld. Trots detta kvarstår efterfrågan på våld.

– Utredning och lagföring kan inte enskilt vända utvecklingen. Det är tydligt för oss. Vi griper och lagför som aldrig förr och måste parallellt påverka de strukturer som kriminella utnyttjar, som exempelvis den digitala infrastruktur som kännetecknar Violence-as-a-Service, säger Theodor Smedius, polisintendent vid Noa.

Svensk polis driver frågan aktivt i Europa och deltar vid möten på EU-nivå, exempelvis vid EU-kommissionen, för att öka kunskap och medvetenhet i syfte att få till stånd förändringar. Polisen har även försett de digitala plattformarna med kunskap om våldsdrivande innehåll online. Det handlar bland annat om nyckelord och syftar till att plattformarna ska öka självmonitoreringen och ta bort våldsdrivande innehåll.

– Vi förväntar oss att de använder den kunskapen för att göra skillnad och påverka utvecklingen till det bättre. Ingen ska kunna säga att de inte visste något, säger Theodor Smedius, polisintendent vid Noa.