Fem personer som misstänkts vara i Sverige i kriminella syften avvisas
Fem personer har avvisats med stöd av utlänningslagen i samband med att ett kriminellt nätverk arrangerade en fest i Helsingborgsområdet i slutet av januari.
Fem personer som bedömdes utgöra ett hot mot allmän ordning och inre säkerhet avvisas nu från Sverige med återreseförbud på 8-15 år.
– Insatsen är en del i ett större riktat arbete med fokus på internationella brottslingar där polisen använder utlänningslagen för att avvisa personer som bedöms ha avsikt att begå brott i Sverige, säger Mats Berggren, chef för gränspolisenheten vid nationella operativa avdelningen.
Om en utländsk medborgare utifrån egen brottslighet och en sammanvägd bedömning av nationell och internationell information bedöms utgöra ett hot mot allmän ordning eller inre säkerhet kan denne avvisas från landet och åläggas återreseförbud. De flesta som avvisas anträffas av polis i det löpande brottsbekämpande arbetet på fältet. Polismyndigheten har också intensifierat arbetet med att i förväg identifiera personer som återkommande reser till Sverige för att begå brott.
När personerna sedan anträffas finns det färdiga underlag och om personen vistats i Sverige mindre än tre månader kan gränspolisen fatta beslut om avvisning.
Metoden har visat sig vara framgångsrik mot exempelvis stöldligor där Polismyndighetens erfarenhet visar på att även om en bara en del av ett nätverk som begår brott avvisas så avskräcker det ofta övriga delar av nätverket från att komma till Sverige och begå brott.
Informationen om de avvisade personerna delas också med övriga nordiska länder.
– När vi har avvisat en person så delar vi informationen med andra länder så att de också kan avvisa personen om den reser dit, säger Mats Berggren, chef för gränspolisenheten vid nationella operativa avdelningen.
Detta fungerar även omvänt med svenska kriminella som reser till andra länder för att begå brott. Norge har till exempel avvisat svenska kriminella som ett resultat av samarbetet.
Förra året avvisades 270 personer från Sverige genom arbetssättet.