Sök Mina sidor

Polisen välkomnar 723 nya poliser

I dag hålls avslutningsceremoni för 723 polisaspiranter och på måndag börjar de sina anställningar i lokalpolisområdena runt om i landet. Rikspolischef Petra Lundh välkomnar.

– Det är med stor glädje vi välkomnar så många nya poliser. Ett viktigt tillskott som stärker vår närvaro i lokalsamhället och bidrar till ökad trygghet och säkerhet för medborgarna – vilket alltid står i centrum för vårt uppdrag, säger Petra Lundh.

Av de 723 nya poliserna har 603 gått grundutbildningen och 120 den funktionsinriktade polis­utbildningen. 297 är kvinnor och 426 är män. Intresset för att bli polis fortsätter att öka. Till hösten är 97,7 procent av utbildningsplatserna fyllda och till vårterminen är det 81,8 procent av platserna som har en bekräftat antagen. Polisregion Stockholm är den region som ökar mest.

Vill du bli polis, eller känner du någon som du tycker skulle passa bra? Sök till polisutbildningen, året om.

 

Fördelning av nya polisassistenter juli 2025

Region

Polisområde

Summa

Polisregion Bergslagen

PO Dalarna

15

PO Värmland

17

PO Örebro

32

Polisregion Mitt

PO Gävleborg

14

PO Uppsala

23

PO Västmanland

21

Polisregion Nord

PO Jämtland

8

PO Norrbotten

21

PO Västerbotten

23

PO Västernorrland

17

Polisregion Sthlm

PO Gotland

4

PO Sthlm City

39

PO Sthlm Nord

56

PO Sthlm Syd

65

Polisregion Syd

PO Blekinge NÖ Skåne

22

PO Kalmar Kronoberg

28

PO Malmö

43

PO NV Skåne

30

PO S Skåne

29

Polisregion Väst

PO Fyrbodal

24

PO Halland

18

PO Skaraborg

13

PO Storgöteborg

74

PO Älvsborg

9

Polisregion Öst

PO Jönköping

28

PO Södermanland

15

PO Östergötland

35

Totalsumma

723