Ny bedömning av vilka slagningar som får göras vid säkerhetsprövning
Polismyndigheten har kommit med en ny rättslig bedömning som har betydelse för den personal som genomför säkerhetsprövningar av personer som sökt tjänster hos polisen. Bedömningen är att viss personal får göra slagningar i brottsbekämpande register.
Den nya bedömningen har gjorts efter ett förtydligande från Säkerhetspolisen, som är tillsynsmyndighet på säkerhetsskyddsområdet.
Bakgrunden är att Polismyndigheten sedan april 2025 inte tillåter slagningar i brottsbekämpande register inom ramen för säkerhetsprövningar. Orsaken är att rättsavdelningen vid den tidpunkten bedömde att sådana slagningar strider mot säkerhetsskyddslagstiftningen.
Säkerhetspolisen har dock nyligen förtydligat att säkerhetsskyddslagen inte hindrar Polismyndigheten från att göra slagningar i de uppgifter och register som myndigheten har tillgång till inom ramen för en säkerhetsprövning.
Rättsavdelningen har därför omprövat den tidigare bedömningen.
– Vår bedömning är nu att slagningarna får göras av medarbetare som har brottsbekämpande arbetsuppgifter och som behöver informationen för att kunna utföra dem. Vi stödjer oss där på Säkerhetspolisens tolkning, säger Sofie Lindblom, biträdande rättschef vid Polismyndigheten.
Tidigare har Polismyndigheten övervägt att lyfta behovet av en förändrad lagstiftning. I och med den nya bedömningen avvaktar Polismyndigheten med det.
Polismyndigheten ska nu ta ställning till vem som ska utföra kontrollerna och på vilket sätt de ska genomföras. Därefter tas en handledning fram som stöd för personal som genomför säkerhetsprövningar. Det dröjer därför något innan de aktuella slagningarna inom myndigheten får börja göras.
Sedan stoppet att göra slagningar infördes förra våren, har alla de moment som ingår i en säkerhetsprövning gjorts. Polismyndigheten har följt den process som gäller för alla verksamheter som har medarbetare i säkerhetsklass.
– Vi har inte gett avkall på säkerheten. Med den nya bedömningen kommer vi kunna genomföra mer effektiva säkerhetsprövningar. I förlängningen är det positivt för polisen och särskilt för den tillväxt myndigheten har, säger Christer Johansson, säkerhetschef vid Polismyndigheten.
Åtal avseende anstiftan till dataintrång har väckts mot en tidigare medarbetare vid Polismyndigheten. Det är ansvarig åklagare som avgör om och i så fall på vilket sätt Polismyndighetens nya bedömning påverkar åtalet.
Relaterad läsning:
Rättsutredning rörande slagningar vid säkerhetsprövningar (pdf, 222 kB)Säkerhetsprövningar
Den som genom anställning eller på något annat sätt ska delta i säkerhetskänslig verksamhet ska säkerhetsprövas. Syftet med säkerhetsprövningen är att klarlägga om personen kan antas vara lojal mot de intressen som skyddas i säkerhetsskyddslagen och i övrigt pålitlig från säkerhetssynpunkt. Vid säkerhetsprövningen ska sådana omständigheter beaktas som kan antas innebära sårbarheter i säkerhetshänseende. Säkerhetsprövningen innefattar grundutredning, registerkontroll och särskild personutredning i den omfattning som anges i säkerhetsskyddslagen. En säkerhetsprövning följs upp under medarbetarens uppdrag eller anställning.