Sök Mina sidor

Polisen stödjer svenskar som är fast i Mellanöstern

Noa skickade på torsdagen en styrka till Förenade Arabemiratens huvudstad Abu Dhabi. Syftet är att på begäran av Utrikesdepartementet, UD, stödja svenskar som är fast på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

Uppdraget gäller inledningsvis att uppföra en evakueringsplan till resenärer som har särskilda behov av att snabbt kunna resa till Sverige, till exempel familjer med små barn, äldre och personer med funktionsnedsättning. I nuläget rör det sig om runt 200 svenskar, men antalet kan komma att ändras.

Vi är alltid redo att stödja när svenska myndigheter agerar utomlands. Vi har också beredskap att snabbt skicka fler resurser eller specialkompetens om UD bedömer att det behövs, säger Linda Hedmark, chef för operativa enheten, Noa.

Uppdraget består också av att granska resedokument och id-handlingar och även bistå med polisiära och säkerhetsrelaterade frågor.

Vi är kvar så länge det behövs. Utgångspunkten är dock att när luftrummet öppnar, ska svenskar i så hög grad som möjligt ta sig till Sverige på egen hand, säger Linda Hedmark.

Polisen har lång erfarenhet av liknande insatser från tidigare internationella uppdrag. Senast skedde det i samband med evakueringen av svenskar vid gränsövergången från Gaza till Egypten i november 2023.

Begäran från UD kom sent på onsdagskvällen och polisens styrka var på torsdag eftermiddag på väg till Abu Dhabi.

I sådana här situationer sker en nära samverkan mellan flera svenska myndigheter för att både kunna hjälpa svenska medborgare och samtidigt upprätthålla ordning och säkerhet, säger Linda Hedmark.