Sök Mina sidor

Lägg på luren - och anmäl bedragarna

Brott mot äldre, bedrägerier som kallas vishing, är ett av polisens högst prioriterade områden. Av den anledningen har polisregion Öst sedan en tid tillbaka i större omfattning börjat jobba med försöks- samt förberedelsebrotten för att komma åt bedragarna

Sätten att försöka lura äldre personer på pengar, smycken och värdesaker är många och det finns tyvärr inga tecken på att denna brottslighet avtar. Ett av de mer utstuderade sätten är när bedragarna kommer hem till en person och, genom olika förklaringar, hämtar både smycken och bankomatkort, vilket kallas för fysisk vishing. Bedragarna är förslagna och skickliga i sitt tillvägagångssätt.

För polisen är detta ett prioriterat område. Sedan några månader tillbaka så inleder polisen i region Öst, i större omfattning än tidigare, förundersökning i både försöks- samt förberedelsebrotten för att driva utredningarna effektivt och kunna lägga ett komplicerat pussel.

- Detta gör vi för att kunna klustra ärenden, alltså samla ihop dem för att sedan göra en analys och förhoppningsvis kunna gräva fram uppgifter som leder oss vidare och till och med kan leda till tillslag och uppklaranden längre fram, säger polisinspektör Mikael Månsson vid den regionala bedrägeriberedningen i region Öst.

Kan vara avgörande uppgifter

Därför är det mycket viktigt att den som utsätts gör en polisanmälan, även om man inte blivit av med något. Uppgifterna kan vara avgörande i andra utredningar.

- Saker man kan försöka lägga på minnet är eventuella namn, vilket nummer de ringer från och gärna vem de säger sig ringa från. Namnen är naturligtvis falska, men vi ser att gärningspersonerna ofta använder sig av samma namn exempelvis under en viss tid. Det här kan hjälpa oss att lägga pusslet med andra ärenden, säger Mikael Månsson.

Det är inte enkla brott att utreda. Det finns inte alltid spår att följa och bedragarna är ofta duktiga på att dölja sina spår. Men trots det har polisen haft framgång i flera fall. Den 25 maj dömdes tre personer av Eskilstuna tingsrätt efter att ha lurat till sig över tolv miljoner kronor av flera målsäganden. Två män fick fängelse i fem år och tre månader respektive fyra år och tio månader och en kvinna dömdes till fängelse i två år och tio månader.

- Vi har ett flertal exempel på fall som klarats upp. Några gånger har man bestämt en tid då bedragaren ska komma, och då har polis antingen varit på plats eller kommit strax efter och kunnat göra gripanden, säger Mikael Månsson.

Vad kan man göra själv för att skydda sig?

- Var vaksam och lämna aldrig ut uppgifter till någon. Öppna inte dörren och släpp inte in personer du inte känner i ditt hem. Om det ringer och någon frågar om dina uppgifter; lägg på luren!

Mikael Månsson kan svara på frågor från media om bedrägeribrott och polisens arbetssätt. Önskas kontakt mejla mikael.mansson@polisen.se