Sök Mina sidor

Polisen använde ny metod – för att hindra den organiserade brottsligheten

Under vecka 5 genomförde polisen planerade insatser på flera adresser i både Linköping och Norrköping – i syfte att arbeta proaktivt mot kriminell ekonomi som kan kopplas till den grova organiserade brottsligheten.

Att arbeta riktat mot både individer och företag när det kommer till att störa den kriminella ekonomin är något som sker regelbundet runtom i regionen. Under tre dagar i slutet på januari genomfördes en ny form av insats på flera platser i Linköping och Norrköping – allt för att försvåra framfarten för de grovt kriminella. Insatsen bygger på en metod som tidigare använts i polisregion Stockholm och i region Väst.

Många olika typer av polisiära kompetenser har varit aktiverade i samband med insatsen, och vid flera tillfällen har man även jobbat effektivt tillsammans med andra myndigheter. Samarbetet är återkommande, och polisen deltar regelbundet vid bland annat arbetsplatsinspektioner som genomförs tillsammans med andra aktörer i samhället.

Under dessa dagar har man delvis fokuserat på tillsyn över verksamheter som handlar med begagnade varor. Polisens uppgift i det hela blir att kontrollera att handlare följer de regler som gäller enligt lagen om handel med begagnade varor. Ett överhängande syfte med att vi gör detta är att försvåra försäljning av stulet gods och underlätta vår efterspaning av detta, vilket är en vital del i arbetet mot den kriminella ekonomin.

Gott resultat

Efter att man samlat ihop resultatet från samtliga delar av insatsen, har man bedömt arbetet som lyckat.

”Den här metoden vi tillämpat har visat sig framgångsrik, och de kontroller vi gjort har gett resultat. I flera fall har det landat i nya, upprättade förundersökningar som kan bidra till att försvåra för lokala kriminella aktörer. Att få utföra den här typen av insats låter oss även bli ännu bättre på att hitta vår optimala samverkan, olika kompetenser och myndigheter emellan”, det säger polisinsatschef Sandra Jonsson och fortsätter:

”Vi har varit offensiva och aktiva under insatsen de här dagarna. Personalen som engagerat sig i detta har på flera sätt nyttjat rådande lagstiftning för att nå goda resultat, och i förlängningen även bäddat för att förebygga och begränsa framfart för den lokala kriminella ekonomin i framtiden. Att vi har ett så pass bra och etablerat samarbete tillsammans med andra är också en framgångsfaktor som bland annat hjälper oss att genomföra effektiv tillsyn och upptäcka oegentligheter.”

Polisen inser att det väcker frågor hos allmänheten, när ett större antal polisiära enheter syns vid en adress, och det till synes ej skett något allvarligt där och då. Vi gör liknande planerade insatser på många platser runtom i regionen, det är inget ovanligt. Dock kan vi inte alltid gå in på exakt vad det är vi gör och vilka metoder som tillämpas. I detta fall främst för att ej äventyra framgång även vid framtida riktade insatser och för pågående förundersökningar.  

Hur kan allmänheten hjälpa till?

Handlarna själva hjälper oss genom att följa de regler som de är ålagda. Till exempel gör de detta genom att endast ta emot begagnade varor av den som styrker sin identitet och genom att hålla kvar varan under den tid som är föreskriven. Vi vädjar även till allmänheten att höra av sig med tips om det är så att man misstänker att någon eventuellt ej följer de regelverk som finns och även verkar sälja stulet gods.