Polisen högt upp på Maktbarometerns lista
Vid lunchseminariet på LINK Business Center närvarade lokalpolisområdeschefen Frida Braf tillsammans med ingripandepolisen Maja Skepp.
I dag har Medieakademien för första gången presenterat Maktbarometern Östergötland. Det är en undersökning som genomförs på regional nivå för att belysa det digitala landskapet. Genom data från Facebook, Instagram, Tiktok, Youtube och X har de identifierat de mest inflytelserika aktörerna – oavsett om det rör sig om enskilda kreatörer, företag eller myndigheter.
Polisen i Norrköping hamnade på en hedrande fjärdeplats i Maktbarometerns mätning för deras starka lokala närvaro på Facebook. Med nästan 30 000 följare är kontot en stor aktör på plattformen.
– Jättekul att vi fick delta. Vårt syfte är att sprida våra budskap och berätta om vår verksamhet till så många som möjligt. Det här är ett kvitto på att vi har lyckats med det i stor utsträckning, säger lokalpolisområdeschefen Frida Braf.
Polisens fokus är en direkt dialog med medborgarna
Medieakademins ordförande Emanuel Karlsten presenterade listan och analysen och därefter deltog Maja Skepp i panelen och diskuterade temat: Medielandskapet och inflytandet som skapas via sociala medier.
– Det finns inget vinstintresse i våra kanaler på sociala medier. För polisen handlar det om att bygga förtroende och att ha en direkt dialog med våra medborgare. Vi har ett enormt ansvar i hur vi förmedlar informationen som en statlig myndighet, säger ingripandepolisen Maja Skepp.