Så utnyttjar bedragarna din vilja att hjälpa till
Igenkänningsfaktorn. Det är bedragarnas vapen när en ny bedrägeriform seglat upp i regionen.
Det börjar som ett mejl från någon du känner igen. Det kan vara ordföranden i din eller dina barns föreningsliv, eller en chef på det bolag du jobbar på. Den gemensamma faktorn är dock samma för dem alla: De vill ha dina pengar.
Men brevet är inte från personen du känner. Det är från bedragare som kommit över mejluppgifter och som utger sig för att vara nån de inte är.
- De säger till exempel att de har jättebråttom och att de måste in på ett möte. De ber dig om hjälp att köpa ett antal presentkort och skicka presentkortskoderna via mejl. Bedragarna är tydliga med att de inte vill att du ringer, utan att all kontakt ska ske via mejl, säger Andreas Jonasson på brottssamordningen.
Ser äkta ut
Mejlen ser till en början äkta ut och det finns fall där personen gått på bluffen och lagt ut pengar för presentkort till ett värde av flera tusen kronor. Det rör sig om en typ av presentkort som kan användas som betalningsmedel inom flera branscher.
- Hur bedragarna kommer över mejllistorna vet vi ännu inte fullt ut men det vi kan säga är att mejlen ser äkta ut och att man ska vara väldigt uppmärksam om man får ett.
Det finns i nuläget ingen statistik för hur många personer som hittills drabbats av bluffmejlen. I region Öst finns det ett 20-tal anmälda händelser under de senaste två veckorna.
- Men det är nog troligen många fler. De flesta som inte går på bedrägeriet kanske inte ens anmäler att de blivit utsatta för försöket, säger Andreas Jonasson.
Svårt att utreda
Problemet med bluffmejlen har bland annat uppdagats då riktiga företrädare för aktuella bolag eller föreningar fått till sig att mejl skickas i deras namn.
- Det är svårutredda brott eftersom det enbart sker mejlledes. Därför är det viktigt att vi varnar så att inte fler blir lurade, säger Andreas Jonasson.
Hur ska man skydda sig?
- I de här mejlen låter det ofta som att det är otroligt bråttom att få hjälp. Det är det inte! Om du får en förfrågan om att hjälpa någon så se till att du själv ringer upp personen via ett nummer du har, eller själv söker upp. Följ inga uppmaningar i mejl, säger Andreas Jonasson.
- Även om man av naturen vill vara hjälpsam gäller det att man stannar upp och tänker en gång extra om det verkligen kan vara så akut som personen i mejlet uppger. Man måste vara vaksam och göra sina efterforskningar i lugn och ro.