Sök Mina sidor

Åtal väcks för mord från 2015 i Sigtuna

I januari 2015 anträffades en kvinna avliden i Sigtunafjärden. Drygt tio år senare kunde kvinnans man häktas för mordet och nu väcks åtal.

I januari 2015 anträffades en kvinna avliden i en isvak i Sigtunafjärden. Kvinnans man häktades i samband med mordet med släpptes kort därefter. Ärendet hamnade hos kalla fall-gruppen i polisregion Stockholm som 2024 valde att titta närmre på den bevisning som fanns. I oktober 2025 kunde kvinnans man häktas på nytt.

– Utredningsarbete som har bedrivits av kalla fall är nya kriminaltekniska undersökningar, ett flertal förhör har skett för kartläggning av den avlidna kvinnan och den misstänkte. Det har även skett en fördjupad analys kring tidigare och nya utredningsuppgifter, säger Cathrine Löfgren, förundersökningsledare på kalla fall i polisregion Stockholm.

Nu väcks åtal mot mannen för mordet på kvinnan. Åklagarens bedömning i ärendet är att den bevisning som finns är tillräcklig för att väcka åtal. Huvudförhandlingarna förväntas starta i början av maj.