Sök Mina sidor

Kamerabevakning med drönare i delar av Stockholm

Polisen kan komma att kamerabevaka med drönare området kring Odenplan, Hötorget och Arenaområdet i Johanneshov den 16 augusti mellan klockan 10.00 till 20.00.

Polismyndigheten har fattat beslut om att drönare kan komma att användas vid kamerabevakning av området kring Odenplan, Hötorget och Arenaområdet i Johanneshov. Polismyndigheten har fattat detta beslut i samband med en fotbollsmatch som äger rum på 3arena.

Beslutet gäller från klockan 10.00-14.30 vid Odenplan, klockan 10.00-20.00 för Arenaområdet och 16.30-18.30 för Hötorget. Berörda områden framgår av bilderna nedan.

Syftet är att förebygga, förhindra och upptäcka brott samt underlätta och möjliggöra utredning och bevisning av inträffade brott.

Karta över Odenplan som bevakas av drönare. Karta över Arenaområdet som bevakas av drönare. Karta över Hötorget som bevakas av drönare.

Om kamerabevakning med drönare

  • Polisen använder UAS (unmanned aircraft system), det vill säga ett obemannat luftfartygssystem eller drönarsystem.
  • Polisen har rätt att använda kamerabevakning på allmänna platser om intresset av bevakningen väger tyngre än den enskildes intresse av att inte bli bevakad. När bedömningen om kameraövervakning görs tas särskild hänsyn till om bevakningen behövs för att förebygga, förhindra eller upptäcka brottslig verksamhet. Hänsyn tas även till om bevakningen görs för att utreda eller lagföra brott eller på en plats där det finns särskild anledning för risk för angrepp på någons liv, hälsa, trygghet eller på egendom. Polisen har även rätt att kamerabevaka i syfte att upprätthålla allmän ordning och säkerhet.
  • Filmmaterialet får polisen använda i utrednings- och lagföringsarbete. Materialet kan komma att användas som bevismaterial i en rättegång, vilket kan vara avgörande om det till exempel saknas vittnen.
  • Beslutet om kamerabevakning ger inte polisen rätt att filma in i bostäder utan endast på platser som är allmänna. Då polisens drönare i regel flyger på höga höjder är det inte möjligt att identifiera enskilda individer i filmen.
  • Läs mer om hur polisen behandlar personuppgifter.