Kamerabevakning med drönare i Hässelby och Vällingby
Det område i Hässelby och Vällingby som omfattas av polisens beslut om att bevaka med drönare.
Polisen kan komma att bevaka Hässelby och Vällingby med drönare för att arbeta mot narkotikarelaterad brottslighet.
Polismyndigheten har fattat beslut om att drönare kan komma att användas vid kamerabevakning av Hässelby och Vällingby.
Beslutet har tagits med anledning polisens arbete mot narkotikarelaterad brottslighet i stadsdelarna.
Beslutet gäller från den 26/6 klockan 16:00 till den 27/6 kl 03:00 och den 27/6 klockan 16:00 till den 28/6 klockan 03:00.
Syftet är att förebygga, förhindra och upptäcka brott samt underlätta och möjliggöra utredning och bevisning av inträffade brott.
Om kamerabevakning med UAS
Polisen har rätt att kamerabevaka en brottutsatt plats om det finns risk för brottslig verksamhet. Syftet med bevakningen är att förebygga, förhindra eller upptäcka brott på en brottsutsatt plats och säkerställa den allmänna ordningen och säkerheten.
Polisen filmar dock inte särskilt integritetskänsliga platser så som bostäder.
Polisen har också rätt att använda filmmaterialet i utrednings- och lagföringsarbetet. Materialet kan komma att användas som bevismaterial i en rättegång.
Iformation om hur, när och varför polisen behandlar personuppgifter i verksamheten.