Kamerabevakning med drönare på delar av Södermalm
Polisen kan komma att kamerabevaka södra delarna av Södermalm med hjälp av drönare klockan 19.00 till 04.00 den 5 till den 19 november.
Området som kan komma att kamerabevakas med drönare.
Polismyndigheten har fattat beslut om att drönare kan komma att användas vid kamerabevakning på södra delarna av Södermalm.
Beslutet gäller mellan klockan 19.00 och 04.00 den 5 till den 19 november 2026.
Syftet är att förebygga, förhindra och upptäcka brott samt underlätta och möjliggöra utredning och bevisning av inträffade brott.
Om kamerabevakning med drönare
- Polisen använder UAS (unmanned aircraft system), det vill säga ett obemannat luftfartygssystem eller drönarsystem.
- Polisen har rätt att använda kamerabevakning på allmänna platser om intresset av bevakningen väger tyngre än den enskildes intresse av att inte bli bevakad. När bedömningen om kameraövervakning görs tas särskild hänsyn till om bevakningen behövs för att förebygga, förhindra eller upptäcka brottslig verksamhet. Hänsyn tas även till om bevakningen görs för att utreda eller lagföra brott eller på en plats där det finns särskild anledning för risk för angrepp på någons liv, hälsa, trygghet eller på egendom. Polisen har även rätt att kamerabevaka i syfte att upprätthålla allmän ordning och säkerhet.
- Filmmaterialet får polisen använda i utrednings- och lagföringsarbete. Materialet kan komma att användas som bevismaterial i en rättegång, vilket kan vara avgörande om det till exempel saknas vittnen.
- Beslutet om kamerabevakning ger inte polisen rätt att filma in i bostäder utan endast på platser som är allmänna. Då polisens drönare i regel flyger på höga höjder inte är möjligt att identifiera enskilda individer i filmen.
- Läs mer om hur polisen behandlar personuppgifter.