Flera evenemang påverkar trafiken i Stockholm i helgen
Under helgen genomförs flera evenemang i centrala Stockholm som innebär tillfälliga trafikavspärrningar. Vi uppmanar alla som ska resa i innerstaden att planera sin färd och vara beredda på att trafiken kan påverkas.
Lördag 5 september: löpartävling
På lördag genomförs en löpartävling med start klockan 12.00.
Trafikavspärrningarna börjar redan klockan 07.00 på Djurgården och fortsätter sedan längs Strandvägen, vidare mot Gamla stan och Helgeandsholmen.
Avspärrningarna beräknas vara helt hävda senast klockan 17.00.
Söndag 6 september: cykeltävling
På söndag startar en cykeltävling klockan 07.00 vid Stadshuset på Kungsholmen.
Loppet går via Vasastaden, Östermalm, Norra Djurgårdsstaden och Djurgården.
Trafikavspärrningarna beräknas vara hävda senast klockan 11.30.
Söndag 6 september: mopedträff
Polisen har fått information om att ett antal ungdomar planerar att samlas med sina mopeder i Frihamnen under söndagen. Därefter väntas de köra tillsammans genom staden.
Liknande träffar har genomförts tidigare och brukar samla många unga med ett gemensamt intresse för mopeder. När många kör tillsammans kan det samtidigt uppstå riskfyllda situationer i trafiken. Vid tidigare tillfällen har det förekommit höga hastigheter, vårdslös körning och trafikolyckor.
Vi vill därför uppmana föräldrar och vårdnadshavare att prata med sina ungdomar om träffen och om de risker som kan vara förknippade med att delta.
Det är också viktigt att känna till att en moped som har manipulerats för att kunna köras fortare än vad den är godkänd för kan klassas som motorcykel. Föräldrar kan då misstänkas för tillåtande av olovlig körning.
Flera andra sammankomster under helgen
Vid sidan av ovanstående ska det genomföras flera demonstrationer och valmöten under helgen, vilket kommer medföra andra lokala störningar av trafiksituationen.
Vår ambition är att helgen ska bli trygg för alla – både för våra ungdomar och för övriga trafikanter.