Fjärrstyrda drönare gör polisen mer effektiv
I skarpa lägen är varje minut värdefull. På några sekunder kan drönarna, som fjärrstyrs av en operatör på kamerabevakningscentralen, lyfta från sin position och börja färden mot brotts- och olycksplatser i Malmö. Bild: Anna Hermansson
Pilotprojektet med drönare som första respondent i Malmö effektiviserar polisens arbete och gör polisen bättre på att förebygga, upptäcka och lösa brott.
I ett nationellt pilotprojekt som testas i Malmö sedan våren 2024, kan drönare som är placerade på strategiskt belägna hustak i staden aktiveras och styras från polisens kamerabevakningscentral. På kort tid kan drönarna nå större delen av Malmö.
- Drönarna tar sig fram obehindrat i stadsmiljö och ger oss snabbt en god överblick över stora ytor. De har blivit ett viktigt komplement till annan kamerabevakning och ett effektivt hjälpmedel för poliserna som jobbar på marken, säger Jimmy Lindin, chef för sektionen för kamerabevakning och analys.
Sedan pilotprojektet inleddes har drönarna svarat på hundratals uppdrag och i majoriteten av ärendena har drönaren kommit fram före första polispatrull. Många gånger har polispatruller inte behövt åka till platsen efter att drönare kommit fram först och gjort en ny bedömning av ärendet från luften.
- Med hjälp av drönarna kan vi fatta taktiska beslut baserat på snabba och korrekta lägesbilder. Detta har gjort att vi med drönarna vid ett flertal tillfällen kunnat styra om resursen på marken till andra ärenden där behovet av polis på plats varit större, säger Jimmy Lindin.
De goda resultaten från Malmö har lett till att polisregion Syd utökat arbetet till att också innefatta Helsingborgs innerstad, och drönare som första respondent kommer att införas i fler polisregioner under 2026.
Drönare som första respondent (DFR)
Drönarna får användas på alla polisiära uppdrag, men baserat på historik det senaste året svarar de till största del på ärenden bedömda med prioritet 1 eller 2.
Det råder flygrestriktioner för att inte störa polisens drönare i de både Helsingborg och Malmö. I Malmö gäller det flygningar på 130 till 200 meters höjd. I Helsingborg gäller det flygningar på 180 till 240 meters höjd. Restriktionsområdena är beslutade av Transportstyrelsen.
Här är några exempel där de gjort skillnad:
Skottlossning - Samtal inkommer om att det hörs smällar på en adress i centrala Malmö och att en person lämnar på cykel. Drönaren aktiveras och får syn på en person på cykel en bit ifrån. Polispatrull griper misstänkt inom 12 minuter från skottlossningen.
Misshandel med fyra flyende gärningspersoner. Drönare som första respondent är först på plats. När patrullen anländer får kamerabevakningscentralen uppgifter om att gärningspersonen har sprungit från platsen. Drönare flyger runt i ytan och ser på värmekameran fyra som springer, lotsar patrullerna rätt och kan fånga in alla fyra.
Överdos - Uppringare berättar att en tonåring tagit massa tabletter. Hen ska befinna sig på en lekplats och det är stökigt där. Ambulans väntar på brytpunkt och vill inte gå fram. Patrull och drönare anländer samtidigt men kan inte lokalisera vare sig tonåringen eller lekplatsen. Patrull söker åt ett håll och drönaren åt ett annat. Drönaren hittar lekplatsen och personerna och kan lotsa patrull och ambulans rätt.