Svensk utlämnad från USA för lagföring
En svensk man som misstänks vara huvudman i en omfattande bedrägeriverksamhet i Sverige har under fredagen utlämnats från USA för lagföring i Sverige.
Mannen har varit häktad i utevaro sedan november 2024 och har sedan dess suttit frihetsberövad i USA.
Mannen från Stockholmsområdet misstänks ha haft en ledande roll i en omfattande bedrägeriverksamhet där brottsligheten så som gärningarna ser ut idag innefattar 25 personer i Sverige som blivit lurade på mer än 60 miljoner kronor under perioden juli 2021–juli 2023.
Fjärrstyrt bank-id
Utredningen visar att ligan kontaktat målsägarna via sms och på telefon och utgett sig för att komma från banken.
Sedan har målsägarna lurats att ladda ned nytt bank-id som bedragarna har kunnat fjärrstyra och på så sätt lurat till sig stora summor.
Utredarna i region Väst har följt alla spår
– Bedrägerisektionen i region Väst har utfört ett noggrant utredningsarbete där en av metoderna har varit att följa alla spår, även de som har gått utomlands. Vi hoppas att arbetet kommer leda till att de brottsoffer som har drabbats hårt av bedrägerierna får upprättelse vid den kommande svenska rättegången, säger polisens utredningsledare Emelie Lundell.
Nära samarbete med myndigheter i USA
Arbetet för att få mannen utlämnad till Sverige har enligt åklagaren och polisens utredningsledare varit en lång process.
– Vi har haft ett nära och omfattande samarbete med flera myndigheter i USA. Även Eurojust har bidragit med avgörande stöd i utlämningsarbetet. Att den misstänkta nu äntligen landar på svensk mark är en stor framgång för det internationella rättsliga samarbetet och visar på hur viktigt det är med uthållighet och kontinuitet i den här typen av ärenden. Nu återstår att hålla förhör med mannen om de misstankar vi riktar mot honom och analysera beslag, säger senior åklagare Johanna Kolga som leder förundersökningen.
Mannen ankom till Sverige på fredagskvällen och häktningsbeslutet i utevaro kunde därmed verkställas. Ny häktningsförhandling äger rum under lördagen.