Sök

12 mars 19.17, Trafikkontroll, Vingåker

Flera förare bötfällda efter trafikkontroll i Läppe

Polisen har idag genomfört en trafikkontroll längs riksväg 52 i Läppe, i Vingåkers kommun.

Trafikkontrollen i Vingåker slutade med att flera förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelse.

Trafikkontrollen gjordes som ett led i polisens nationella trafikvecka som vecka 11 handlar om trygghetsskapande arbete i tätbebyggda områden.

I fokus under dessa veckor är vägar där många människor – inte minst barn – rör sig. Det handlar om bostadsområden, skolor, stadskärnor och parker.

Att hålla hastighetsgränsen är av yttersta vikt för att minska antalet dödade och svårt skadade i trafiken. 

I 30 km/h hinner man som bilförare stanna på ungefär 17 meter. Stoppsträckan i 50 km/h är 35 meter, alltså mer än dubbelt så lång. Att som oskyddad trafikant bli påkörd av en bil i 50 km/h motsvarar ett fall från tredje våningen.

Nollvisionen: ingen ska dödas eller skadas allvarligt i trafiken

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.