Sök Mina sidor

07 april 10.20, Sammanfattning helg, Malmö

Sammanfattning av brott i nära relation under påskhelgen

Under påskhelgen (2-6/4) har polisen i Malmö larmats till ett 10-tal olika ärenden som rör brott i nära relation. 

Sammantaget har detta resulterat i tre upprättade anmälningar om misshandel av normalgraden, tre om ringa misshandel samt tre om våldtäkt.

Det är aldrig okej att någon utsätter dig för hot eller våld i en nära relation. Anmäl om du blir slagen eller hotad av någon som står dig nära, som en sambo, förälder eller ett syskon. Vi hjälper dig genom rättsprocessen, läs mer på länken nedan. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.