Sök Mina sidor

02 juni 13.37, Trafikkontroll, Jämtlands län

Jämtland, resultat från några av dagens trafikkontroller.

På E14 vid Pilgrimstad, Bräcke kommun, utfärdades tre ordningsböter på grund av hastighetsöverträdelser. Högst uppmätta hastighet var 76 kilometer i timmen på en 50-sträcka. Tre ordningsböter utfärdades på grund av felaktigheter gällande fordons belysning och tre flygande inspektioner utfördes.

I Gällö, Bräcke kommun, utfärdades två ordningsböter: Ena på grund av att ett fordon med användningsförbud kördes och den andra på grund av att bilbälte inte användes. Det utfördes även nykterhetskontroller i Gällö och samtliga som kontrollerades var utan anmärkningar.

På E14 i Krokom har tre flygande inspektioner utförts. En ordningsbot utfärdades på grund av felaktighet gällande belysning.

Alla som passerade nykterhetskontrollen i centrala Strömsund var utan anmärkningar.

Vid en trafikkontroll mellan Strömsund och Hoting körde en bilist fortare än tillåten hastighet. Bilisten nekade ordningsbot så en anmälan om hastighetsöverträdelse ska upprättas.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.