Sök Mina sidor

Fokusvecka gav resultat

Mellan 5 och 11 maj genomförde polisen en nationell trafikvecka med fokus ”brott på väg”. Drygt 5 500 fordon kontrollerades i region Mitt.

Kriminella använder vägnätet bland annat för att ta sig till och från brottsplatser och för att transportera stöldgods, vapen eller narkotika. Därför är trafikkontroller ett bra sätt för polisen att upptäcka kriminella.

– I samband med trafiksäkerhetsarbetet hittar och tittar vi alltid efter annan brottslighet. Detta gör vi i vardagen men just under trafikveckan är det lite extra fokus på detta, säger Conny Salestedt, samordnare för trafiken i region Mitt.

Arbetet i trafiken resulterar ofta i många underrättelseuppslag genom iakttagelser av polisen och det är också ett bra sätt att fånga in tips från allmänheten som sedan rapporteras in.

– Många gånger resulterar ett fordonsstopp inte i en polisiär åtgärd, men däremot kan tid, plats och personer i bilen vara en viktig pusselbit för polisens utredningar eller spaningar, berättar Conny Salestedt.

Trafikveckan i siffror

Sammanlagt kontrollerades 5 522 fordon och 5 665 personer under trafikveckan i Mitt. Det genomfördes 94 inre utlänningskontroller och 20 personer frihetsberövades. Polisen upptäckte också 63 narkotikabrott, 21 förare är misstänkta för rattfylleri och 40 för drograttfylleri. Sammanlagt resulterade trafikveckan i 74 underrättelseuppslag.

Mer om polisens arbete i trafiken