Sök

Polisen har beslutat om kamerabevakning i Härnösand

Kartbild som visar området i Härnösand där kamerabevakning kan ske

Kartbild som visar området i Härnösand som kan komma att bevakas med UAS

Polismyndigheten har nu beslutat att utöka antalet bevakningskameror i Härnösand samt komplettera dessa med möjlighet att kamerabevaka med hjälp av drönare.

Polisen bedriver sedan tidigare kamerabevakning i Härnösands centrum. Polisen har nu beslutat att utöka antalet kameror i Härnösand samt beslutat att komplettera de fasta kamerorna med möjlighet att bevaka med UAS. De fasta kamerorna kommer monteras upp under våren/sommaren. 

Beslutet gällande bevakning med UAS gäller enligt nedan ovan. 

De övergripande målen med polisens kamerabevakning är att:

  • Förebygga, förhindra och upptäcka brottslig verksamhet
  • Ingripa vid pågående brott
  • Utreda och lagföra brott
  • Upprätthålla allmän ordning och säkerhet
  • Ge bättre förutsättningar at leda och fördela polisiära resurser
  • Öka såväl den upplevda som faktiska tryggheten inom området för kamerabevakningen

Om kamerabevakning med drönare

  • Polisen använder UAS (unmanned aircraft system), dvs. ett obemannat luftfartygssystem eller drönarsystem.
  • Polisen har rätt att använda kamerabevakning på allmänna platser om intresset av bevakningen väger tyngre än den enskildes intresse av att inte bli bevakad. När bedömningen om kameraövervakning görs tas särskild hänsyn till om bevakningen behövs för att förebygga, förhindra eller upptäcka brottslig verksamhet. Hänsyn tas även till om bevakningen görs för att utreda eller lagföra brott eller på en plats där det finns särskild anledning för risk för angrepp på någons liv, hälsa, trygghet eller på egendom. Polisen har även rätt att kamerabevaka i syfte att upprätthålla allmän ordning och säkerhet.
  • Filmmaterialet får polisen använda i utrednings- och lagföringsarbete. Materialet kan komma att användas som bevismaterial i en rättegång, vilket kan vara avgörande om det till exempel saknas vittnen.
  • Beslutet om kamerabevakning ger inte polisen rätt att filma in i bostäder utan endast på platser som är allmänna. Då polisens drönare i regel flyger på höga höjder inte är möjligt att identifiera enskilda individer i filmen.
  • Läs mer om hur polisen behandlar personuppgifter.